Menu Zamknij

Blog

FIZJOTERAPIA, MEDYCYNA I NIE TYLKO… 🙂

FIZJOTERAPIA DZIECI I MŁODZIEŻY

PODSTAWA to POSTAWA czyli kiedy być bardziej uważnym na postawę ciała dziecka?

mgr Martyna Witucka
fizjoterapeutka

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka, jednak widząc je codziennie łatwiej jest przeoczyć drobne błędy w postawie, które stopniowo narastają. U rodziców może pojawiać się pytanie czy jest wiek, w którym powinno się zwrócić szczególną uwagę na sylwetkę swojej pociechy

Dziecko od urodzenia nieustannie się rozwija, a jego postawa wciąż ewoluuje, żeby koło 18-20 roku życia osiągnąć dorosłą formę. Jednak już u około pięcio-siedmio-latka jej kształt jest bliski ostatecznemu. Od tej chwili obserwujemy dwa krytyczne momenty, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć na wygląd ciała.

Ciągły spontaniczny ruch maluchów jest podstawą prawidłowego rozwoju ich sylwetki. Z tego powodu pierwszy krytyczny moment wiąże się z rozpoczęciem przez nich nauki (ok. 6-7 rok życia). Niestety – „unieruchomienie” tzn. wymuszona długotrwała siedząca pozycja w szkole przyczynia się do pogorszenia postury oraz wykształcenia negatywnych nawyków.

Drugi moment pojawia się ok. 11-14 roku życia. Związany jest między innymi z  szybszym wzrostem kości przy jednoczesnym braku wystarczającej elastyczności mięśni, zmianą proporcji ciała oraz środka ciężkości w okresie skoku wzrostowego. U dziewcząt  standardowo występuje on nieco szybciej (11-13 rok życia) niż u chłopców (13-14 rok życia).

To w tych okresach warto skonsultować się ze specjalistą, aby skontrolować prawidłowy rozwój posturalny dziecka i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie metody niwelujące powstające wady postawy czy niedbałości w postawie ciała dziecka.

Jeśli masz pytania odnośnie rozwoju postawy i narządu ruchu u Twojego dziecka lub zwyczajnie chciałbyś się upewnić, że przebiega on prawidłowo, zapraszamy na wizyty do mgr Martyny Wituckiej naszej specjalistki w zakresie rehabilitacji wieku rozwojowego 🙂

FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA

Problemy ortopedyczne kobiet w ciąży

mgr Marta Bodzenta

fizjoterapeutka i fizjoterapeutka uroginekologiczna

W organizmie kobiety podczas trwania ciąży zachodzą wielkie zmiany hormonalne oraz fizjologiczne. Ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie psychiczne oraz fizyczne. W tym szczególnym czasie wiele kobiet zmaga się z różnymi dolegliwościami, które nigdy dotąd nie dawały się we znaki.

???? Poza nudnościami, bólami głowy oraz zmiennym nastrojem najczęściej zaczynają dokuczać problemy ortopedyczne.

???? Dlaczego tak się dzieje ? Przede wszystkim za sprawą rosnącego dziecka w łonie matki. Ale to nie wszystko. Zwiększa się również masa macicy oraz piersi. Powyższe czynniki sprawiają, że środek ciężkości ciała zmienia się i powoduje “nienaturalne” ustawienie osi ciała. Zwiększa się lordoza lędźwiowa a miednica pochyla do przodu. Za sprawą relaksyny zwiększa się elastyczność tkanki łącznej oraz kolagenowej, co powoduje wzmożoną ruchomość w stawach, zwłaszcza w obrębie miednicy.

???? Do fizjoterapeuty pacjentki najczęściej zgłaszają się z bólami w obrębie mięśni grzbietu, w szczególności z bólem w odcinku lędźwiowo- krzyżowym oraz między łopatkami. Zmiany krzywizn kręgosłupa oraz przodopochylenia miednicy, powodują również pojawienie się rwy kulszowej, której najczęściej ciężarne nigdy wcześniej nie doświadczyły. Nogi stają się ciężkie, a stopy odczuwają wzmożoną pracę oraz nacisk masy ciała. Do rzadszych dolegliwości z jakimi zmagają się pacjentki w ciąży zalicza się obrzęki kończyn dolnych oraz zespół cieśni nadgarstka.

???? Współczesna wiedza i umiejętności fizjoterapeutów pozwalają na całkowite pozbycie się objawów lub zmniejszenie ich w takim stopniu, aby znacząco poprawić komfort pacjentki podczas trwania ciąży. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, terapia manualna oraz masaż pozwolą utrzymać sprawność fizyczną, mają działanie przeciwbólowe oraz stanowią doskonała profilaktykę do utrzymania dobrego samopoczucia..

Zapraszamy serdecznie na wizyty fizjoterapeutyczne do Marty Bodzenty, naszej fizjoterapeutki orto-uro-ginekologicznej 🙂 .

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE I FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA W ORTOPEDII

Osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa ze względu na swoje właściwości wykorzystywane są w wielu dziedzinach medycyny zabiegowej, od ortopedii, traumatologii i medycyny sportowej, przez chirurgię ogólną po medycynę estetyczną. Zastosowanie tych materiałów krwiopochodnych u osób borykających się z różnymi dolegliwościami ze strony układu ruchu, czy to na tle zwyrodnieniowym, przeciążeniowym czy urazowym, może przynieść wiele korzyści, takich jak przyspieszenie procesu gojenia tkanek, redukcja bólu oraz poprawa funkcji stawów i staje się „złotym standardem” w ich leczeniu.

Na czym polega zabieg

Zabieg polega na wstrzyknięciu pozyskanego osocza bogatopłytkowego PRP (Platelet Rich Plasma)/fibryny bogatopłytkowej PRF (Platelet Rich Fibrin) w zmienione chorobowo tkanki np. mięśnie, więzadła, naderwane ścięgna. Materiał do zabiegu pozyskiwany jest z własnej krwi pacjenta, przez co jest naturalny, bezpieczny i biokompatybilny. Zabieg wykonywany jest przez lekarza zwykle pod kontrolą USG, by precyzyjnie zaaplikować iniekcję.

Jakie są wskazania

Wśród najpopularniejszych wskazań z obszaru ortopedii i traumatologii oraz medycyny sportowej wymienia się:

 • Wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów
 • Kolano skoczka
 • Kolano biegacza
 • Łokieć tenisisty
 • Łokieć golfisty
 • Uszkodzenia więzadeł krzyżowych
 • Opóźniony zrost kostny
 • Zapalenie powięzi podeszwowej
 • Uszkodzenia stożka rotatorów
 • Uszkodzenia chrząstki stawowej
 • Uszkodzenia łąkotek
 • Kontuzje ścięgien, więzadeł, stawów
 • Zapalenia i uszkodzenia ścięgna Achillesa
 • Urazy i zmiany przeciążeniowe
 • Kontuzje mięśni
 • Złamania i braki zrostu po złamaniach
 • Trudno gojące się rany, owrzodzenia

Decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem PRP/PRF każdorazowo podejmuje lekarz podczas wizyty, uwzględniając aktualny stan pacjenta, uzyskane informacje podczas wywiadu oraz wszelkie ewentualne przeciwwskazania (np. choroby krwi, nowotwory, przewlekłe choroby wątroby, zakażenia organizmu, ciąża, stosowanie niektórych leków).

Efekty

Obserwowane efekty leczenia to:

 • Sprawniejszy powrót do sprawności ruchowej i zdrowia
 • Zmniejszenie lub pozbycie się dolegliwości bólowych
 • Przyspieszony proces gojenia się ran
 • Przyspieszona regeneracja ścięgien, mięśni, więzadeł
 • Odbudowa tkanki chrzęstnej i kostnej
 • Poprawa komfortu i jakości życia pacjenta

 

Bezpieczeństwo

Osocze lub fibryna bogatopłytkowa pozyskane są z krwi własnej pacjenta i w krótkim czasie podane pacjentowi. Dlatego wykluczone jest ryzyko nietolerancji, alergii, reakcji immunologicznych oraz transmisji wirusowych.

Podczas zabiegu muszą być przestrzegane odpowiednie procedury, a sam zabieg przeprowadzają wykwalifikowani  lekarze.

Czasami po zabiegu może pojawić się czasowa bolesność w miejscu wkłucia  oraz drobne siniaki w miejscu nakłucia, które znikną po kilku dniach.

Jak przebiega zabieg

Pierwszym etapem tego zabiegu jest pobranie krwi od pacjenta. Następnie odwirowuje się z niej w aparaturze osocze/fibrynę bogatopłytkową. Kolejnym krokiem jest podanie iniekcją pozyskanego osocza bogatopłytkowego/fibryny bogatopłytkowej w okolicę, która podlega leczeniu.

Jeśli borykasz się z dolegliwościami stawów, mięśni lub innych struktur narządu ruchu i myślisz, że ta metoda ich zwalczania może być dla Ciebie, zapytaj o szczegóły naszych ortopedów.

LOGOPEDIA I NEUROLOGOPEDIA
Elektrostymulacja u logopedy ... 
mgr Zofia Kaczmarek
logopeda, neurologopeda

Z pozoru wydawać by się mogło, że elektrostymulacja zarezerwowana jest wyłącznie dla fizjoterapii. Jednak nie do końca. Biorąc pod uwagę, że terapia (neuro)logopedyczna również oddziałuje na mięśnie i nerwy (zwłaszcza w obrębie twarzy i szyi), z powodzeniem można w niej stosować elektrostymulację prądami TENS i EMS.

Czym są owe prądy i jak działają? W obu przypadkach używane są elektrody, które przezskórnie stymulują nerwy (TENS) lub mięśnie (EMS). Dlatego też terapia prądami TENS wskazana jest przy nadwrażliwości, porażeniach, niedowładach (np.: po udarze), w dolegliwościach bólowych, stymulacji czucia, pobudzania nerwów.

Nieco inne oddziaływanie mają prądy EMS, które stymulują mięśnie. Dlatego dobrze sprawdzają się w zmniejszaniu lub zwiększaniu napięcia mięśniowego, zapobieganiu lub opóźnianiu zaników mięśniowych, utrzymywaniu lub zwiększaniu zakresu ruchomości.

Podsumowując, elektrostymulacja może być dedykowana osobom z prostymi zaburzeniami (takimi jak rotacyzm, seplenienie czy bruksizm), ale również z zaburzeniami bardziej złożonymi, takimi jak dysfagia, porażenie mózgowe dziecięce, porażenie nerwu twarzowego, rozszczepy podniebienia i wargi górnej, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe lub jako element uzupełniający terapię po udarze czy operacjach w obrębie twarzoczaszki.

Niewiele osób jednak wie, że elektrostymulacja może być wykorzystywana również … w medycynie estetycznej, aby wzmocnić i wydłużyć pozytywne efekty zabiegów upiększających, a także usprawnić działanie tkanek, które były poddawane zabiegom (np.: przy tzw. „botoksie”). Elektrostymulacja może również wspomagać osoby, które na co dzień pracują głosem (nauczyciele, śpiewacy, aktorzy, prawnicy, radiowcy), aby wzmocnić lub rozluźnić poszczególne partie mięśni, które są najbardziej zaangażowane w mówienie.

Jak widać elektrostymulacja w logopedii może mieć bardzo szerokie zastosowanie, nie ma również obaw, bo stosowany w niej prąd jest zmienny, nie ma więc ryzyka poparzeń. O jego wdrożeniu do planu terapeutycznego - po wcześniejszych ustaleniach z pacjentem - decyduje logopeda – zawsze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i rozważeniem za i przeciw J.

Warto jednak wspomnieć na koniec o przeciwwskazaniach i ewentualnych skutkach ubocznych. Wśród tych pierwszych wymienić można przede wszystkim:

nowotwór,

zawał mięśnia sercowego,

rozrusznik,

niestabilne ciśnienie tętnicze,

ostre stany zapalne i pourazowe,

polineuropatie,

alergie lub nadwrażliwość na bodziec prądowy oraz

ciążę i połóg.

Wśród skutków ubocznych wymienić należy: ból mięśniowy (zakwasy) do 72h, siniec (wybroczyny), tkliwość, zaczerwienienie, obrzęk w miejscu terapii. Są to jednak efekty przejściowe, a sam zabieg jest zupełnie bezpieczny.

Zapraszamy serdecznie na konsultacje i zabiegi elektrostymulacji logopedycznej do logopedki Zofią Kaczmarek

KOMFORT ŻYCIA CODZIENNEGO
⚡️Zdrowie pod presją!
Nadciśnienie tętnicze, potocznie nazywane "cichym zabójcą", to stan, który może rozwijać się bezobjawowo, ale poważnie zagraża naszemu zdrowiu. Wpływa nie tylko na serce i układ krążenia, ale także na cały organizm. Stałe podwyższone ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, np. udaru mózgu czy niewydolności nerek❗️
Niestety schorzenie to powszechnie wstępuje w naszym społeczeństwie i dlatego też profilaktyczne, regularne wizyty u kardiologa lub hipertensjologa są kluczowe. Szczególnie dotyczy to osób narażonych na ciągły stres i życie pod presją. Specjaliści ci posiadają wiedzę i doświadczenie zarówno w diagnozowaniu nadciśnienia tętniczego, jak i w określaniu odpowiedniego leczenia i prowadzeniu pacjenta przez proces poprawy zdrowia.
Dodatkowo, badania takie jak badanie holter ekg lub ciśnieniowy oraz testy laboratoryjne, w tym badania krwi, pozwalają na dokładną analizę stanu zdrowia serca i układu krążenia oraz określenie ewentualnych czynników ryzyka. Kompleksowe badania profilu lipidowego, czyli poziomu tłuszczów we krwi, oraz analiza poziomu potasu, sodu, magnezu mogą dostarczyć kluczowych informacji dotyczących funkcjonowania naszego organizmu.
Pamiętaj, że profilaktyka jest fundamentem zdrowia, również dla układu krążenia. Regularne kontrole, badania oraz współpraca z lekarzami to podstawowe elementy dbania o nasze serce i ogólną kondycję zdrowotną.
Zadbaj o swoje serce już dziś❗️
#Nadciśnienie #ZdrowieSerca #Kardiologia #BadaniaHolterowskie #NovinaPoznań #Zdrowie #BadaniaKrwi #Hipertensjologia #Holter #Medycyna #Profilaktyka
FIZJOTERAPIA ESTETYCZNA
Masaż Kobido - na czym polega jego wyjątkowość?

Masaż Kobido zdobywa coraz większe i większe zainteresowanie wśród specjalistów zajmujących się medycyną estetyczną oraz wśród osób dbających o zdrowy i młody wygląd skóry twarzy, szyi i dekoltu. Zabieg ten został nawet okrzyknięty „niechirurgicznym liftingiem twarzy”. Choć na stale zagościł w europejskich gabinetach estetycznych,  wywodzi się jednak z tradycji japońskiej, gdzie w dawnych czasach zarezerwowany był wyłącznie dla cesarzy i ich rodzin. Dziś dostępny jest dla wszystkich, a jego zakorzenienie we wschodniej medycynie gwarantuje szacunek dla procesów zachodzących w ciele, akceptację upływającego czasu oraz nieinwazyjne metody pracy. Podczas sesji stosowane są tylko naturalne produkty, m.in. olejki. kule solne.

Jak przebiega ten zabieg?

Masaż Kobido to prawdziwy kompleksowy rytuał piękna. Odbywa się w atmosferze relaksu i spokoju, trwa około 1,5-2 godziny. Techniki manualne masażu Kobido zawierają elementy masażu głębokiego, wpływają zatem nie tylko na ujędrnienie, uelastycznienie skóry i poprawę jej kondycji, ale też na struktury położone głębiej, m.in. poprzez zmniejszenie napięcia mięśni i ich rozciągnięcie, powięzi i tkanek podskórnych. Stosowane drenażowe techniki wspomagają ten efekt liftingująco-odmładzający, dodatkowo pobudzając procesy regeneracyjne w okolicy głowy. W kolejnych etapach zabiegu wykonuje się rozbudowaną refleksologię twarzy oraz akupresurę, a po niej masaż relaksacyjny kulami solnymi m.in. w celu ochłodzenia rozgrzanych podczas masażu tkanek oraz wprowadzenie w stan odprężenia. Wykończeniem sesji terapeutycznej jest często aplikacja estetyczna kinesiology tapingu (plastrów) na opracowywaną strefę. Plastry mają głównie za zadanie podtrzymać efekt masażu. Po zabiegu skóra jest odprężona, promienista, zmarszczki spłycone, a owal twarzy podniesiony. Działa też wspomagająco przy bruksizmie oraz dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych. Masaż Kobido Up to jeszcze intensywniejsza wersja masażu Kobido.

Jak często zaleca się wykonywanie tego masażu?

Pierwsze zauważalne pozytywne efekty można dostrzec już po jednym masażu. Cykliczność i systematyczność gwarantuje trwałość efektów, dlatego dla najlepszych rezultatów zaleca się wykonywanie tego zabiegu początkowo raz na dwa tygodnie w serii 4 zabiegów, a później dla podtrzymania efektu raz w miesiącu.

Zapraszamy na wizyty do naszej specjalistki od masażu Kobido Magdaleny Nawrockiej 🙂

 

PROFILAKTYKA RAKA PIERSI
Pamiętaj - nie tylko w październiku!

 

Pamiętaj, że październik to miesiąc poświęcony profilaktyce raka piersi!

W Polsce walka z rakiem piersi i jajnika to ogromne wyzwanie. Jednak możesz działać!  Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka i zrób krok w kierunku profilaktyki.Kobiety, które szczególnie powinny wykonać test to:
Te, które miały w rodzinie (trzy pokolenia wstecz) co najmniej 2 przypadki zachorowań na raka piersi i/lub raka jajnika, zwłaszcza przed 50 rokiem życia.
Same zachorowały lub mają krewne z rakiem jajnika (niezależnie od wieku).
Doświadczyły nietypowej postaci choroby (rak obustronny, wczesny, rak piersi u spokrewnionego mężczyzny).
Stwierdzono u nich histologiczną postać raka rdzeniastego.
Oprócz raka piersi miały krewnych z rakiem prostaty, krtani lub czerniakiem.
Miały zdiagnozowane niezłośliwe zmiany, takie jak np. torbiele w piersiach lub jajnikach, zwłaszcza jeśli planują lub już stosują hormonalną terapię zastępczą.
Mają w rodzinie osoby, u których rozpoznano mutację genów BRCA1 lub 2.

Nie czekaj, badaj się!

 

TRYCHOLOGIA PRAKTYCZNA
Kiedy do trychologa?
mgr Weronika Ciszak
trycholog praktyczny, dietetyk kliniczny

 

Zastanawiasz się kiedy powinno się korzystać z usług trychologicznych?

Ten artykuł w takim razie jest dla Ciebie 🙂

Trycholog dyplomowany jest specjalistą pierwszego kontaktu, który zajmuje się diagnostyką skóry głowy, tj.: oceną naskórka, warstwy rogowej, miękkości, nawilżenia i nawodnienia skóry, pracy gruczołów łojowych i potowych, poziomu i rodzaju pigmentacji skóry, oceną unaczynienia skórnego, prawidłowego pH skóry głowy- wszystko po to, by ustalić rodzaj skóry głowy jej niedobory i problemy. Ponadto do diagnostyki należy także ocena cebulki oraz stanu łodygi włosa, stopień porowatości, uszkodzeń, wytrzymałości i elastyczności włosa.

Konsultacja diagnostyczna u trychologa to przede wszystkim rzetelny wywiad z pacjentem, analiza żywnościowa jak i interpretacja wyników badań laboratoryjnych. Równie ważne jest szczegółowe badanie, także przy pomocy profesjonalnej aparatury: trychoskopu. Dodatkowo specjalista może korzystać z innych urządzeń diagnostycznych, np. kapilaroskopu, lampy Wooda czy analizatora.

Pierwszym powodem dla jakiego należy zgłosić się do trychologa, są niepokojące zmiany na głowie. Do najczęstszych problemów trychologicznych należą łupież, dermatozy (np. liszaj płaski, grzybica, stan bakteryjny, odmiany łysienia), wykwity skórne oraz nadmierne wypadanie włosów. Specjalista ten pomoże również w doborze odpowiednich kosmetyków i preparatów do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Kosmetologicznie trychologia skóry głowy i jej przydatków będzie dotyczyć pielęgnacji zarówno domowej jak i gabinetowej.

Trychologia jako holistyczna dziedzina wiąże się z endokrynologią, psychiatrią, ginekologią, dietetyką i wieloma innymi naukami medycznymi i o zdrowiu. Choroby fizyczne oraz psychiczne odbijają się na skórze głowy i kondycji włosów. Kojarzycie wzmożony stres, jesteście po traumie, żyjecie w pędzie, niedosypiacie? I co zauważacie? Wypadanie włosów i zmiany skórne suchość czy przetłuszczanie- to jest jedna z oznak, aby skorzystać z porad trychologa. Ponadto wszelkie zmiany hormonalne silnie zaznaczają się, często nieodwracalnie, na skórze oraz włosach. Czym szybciej skorzysta się z profesjonalnych porad, tym jest większa szansa na zatrzymanie pięknych włosów. Z kolei dietetyczne niedobory powodują zmiany w pracy aparatu włosowo-łojowego, problemy skórne, zmiany hormonalne, zmiany w układzie krążenia doprowadzając do zaburzenia cyklu wzrostu włosa, wypadania włosów, brak odrostu nowych włosów i ostatecznie łysień.

Podsumowując: jeżeli wypadają Ci włosy, widzisz niepokojące zmiany na skórze głowy, odczuwasz ból cebulek czy skóry masz problem z dobraniem pielęgnacji czy diety zapraszamy na wizytę do naszej specjalistki trychologa mgr Weroniki Ciszak 🙂

LOGOPEDIA I NEUROLOGOPEDIA
Zanim przekroczy się próg gabinetu logopedy ... 
mgr Zofia Kaczmarek
logopeda, neurologopeda

 

 … Warto się przygotować. A tak właściwie, to przygotować siebie i Dziecko, z którym przychodzi się do specjalisty. Przygotowania dobrze zacząć kilka dni przed wizytą. Na co należy zwrócić uwagę? W jaki sposób dziecko oddycha? Przez nosek czy otwarte usta? Jeżeli usta są otwarte, to dlaczego? Czy winny jest „katarek” (też ten alergiczny), czy jest to nawyk nawet przy drożnym nosie? Jak dziecko śpi? Z otwartą buzią czy zamkniętą? Pytania mogą się wydawać dziwne, ale pomoże to logopedzie ustalić tor oddechowy – sprawa istotna przy mówieniu. Dalej, warto spojrzeć jak dziecko je: czy jedzenie wycieka z buzi, czy widoczny jest język w trakcie jedzenia? Dobrze też zastanowić się czy jest jakieś „jedzonko”, którego dziecko nie zje „za żadne skarby świata”... i nie mam tu na myśli preferencji smakowych, a raczej konsystencję (np.: kisiel lub budyń albo twarde jabłko lub marchewka). Na samą wizytę dobrze jest zabrać mus owocowy i coś twardego (jabłko, marchewka, skórka chleba, w ostateczności chrupki kukurydziane lub kruche ciasteczka), umożliwi to zdiagnozowanie procesu żucia i połykania.

Do samego wywiadu dobrze też przypomnieć sobie, jak przebiegała ciąża i sam poród oraz w jaki sposób dziecko ogólnie rozwijało się w pierwszych miesiącach i latach życia. Czy były jakieś istotne zdarzenia medyczne (operacje, wypadki, zachorowania), które znacząco wpłynęły na rozwój Dziecka. Chociaż wszystkie te pytania wydają się dziwne i mało związane z samą mową Dziecka, to mają istotne znaczenie dla postawienia właściwej diagnozy.

W dniu samej wizyty dobrze byłoby spokojnie wyjaśnić Dziecku dokąd i po co idzie; zaznaczyć, że co prawda, logopeda będzie używał szpatułki laryngologicznej albo lusterka, takiego jak stomatolog lub zaglądał do buzi i oglądał ząbki, ale na pewno nie używa igieł i nie boruje w zębach. Można zabrać ulubioną zabawkę (misia lub samochodzik) albo książeczkę z obrazkami, aby Maluch nie nudził się kiedy będzie przeprowadzany wywiad z Rodzicami.

Sama wizyta trwa najczęściej około 40 – 60 minut. Najpierw przeprowadzany jest wywiad z Rodzicami, później badanie logopedyczne Dziecka, które polega najpierw na powtarzaniu zdań lub słów, obejrzeniu jamy ustnej i zbadaniu procesu połykania i żucia. Dla małego dziecka, to długie spotkanie, dlatego dobrze, aby było ono wyspane i nie miało za sobą długiego dnia w przedszkolu lub na zajęciach dodatkowych.

Wbrew pozorom, wizyta u logopedy nie jest niczym strasznym 😉 i chociaż specjalista może wymieniać wady i zaburzenia (co dla Rodzica bez wątpienia miłe nie jest), które dostrzeże u Dziecka, to czyni to, aby jak najlepiej mu pomóc, bo widzi potencjał i szanse na poprawę. I jeszcze jedno... rejestrując się na wizytę dobrze podać wiek Dziecka, to pomoże dobrać najlepsze materiały, a przez to podniesie efektywność diagnozy.

Zapraszamy serdecznie na konsultacje z naszą logopedką Zofią Kaczmarek

KOMFORT ŻYCIA CODZIENNEGO
Serce na wakacjach Lato w pełni, a my nie dajemy sercu wytchnienia!

Ale wiecie co? Nawet na wakacjach serce wymaga naszej troski.

Przygotowaliśmy dla Was kilka porad sercowych na wakacyjne przygody:

Pozwólcie swojemu sercu skakać... ale tylko ze wzruszenia :).Cieszcie się pięknem natury, delektujcie się lokalnymi przysmakami i spędzajcie czas z bliskimi. To najlepszy sposób na rozpalenie serca!

Pamiętajcie o ruchu dla serca! Długie spacery po plaży, kąpiele w morzu czy tańce na letnich imprezach - to doskonałe sposoby na utrzymanie kondycji i świetną zabawę!

W trakcie delektowania się pysznym jedzeniem, pamiętajcie o umiarze! Wasze serce z pewnością doceni zdrowe posiłki bogate w warzywa i owoce. To taki prezent dla niego, który smakuje równie dobrze!

Nie zapominajcie o zasłużonym odpoczynku! Zrelaksujcie się, śpiąc pod palmami lub w cieniu drzew. Pozwólcie swojemu pulsowi zwolnić, a Wasze serce nabierze sił na kolejne wakacyjne przygody!

????A teraz chcielibyśmy Was zaprosić do Gabinetów Medycznych Novina, gdzie zawsze możecie skonsultować się z naszymi doświadczonymi kardiologami. Bez względu na to, czy potrzebujecie porady przed wyjazdem czy po powrocie, zawsze jesteśmy tutaj, aby wspierać Wasze serca i zdrowie!

Pamiętajcie, aby korzystać z wakacji na całego, ale miejcie na uwadze dobro Waszych serc. Zadbajcie o nie i cieszcie się latem bez żadnych zmartwień!

KOMFORT ŻYCIA CODZIENNEGO

????Diagnostyka chorób tarczycy????

❕️Hormony tarczycy odpowiadają za intensywność zachodzenia procesów energetycznych organizmu – czyli procesów metabolicznych. Ich zaburzenia mogą prowadzić do wystąpienia wielu różnych objawów, które często są niespecyficzne, a dojście do źródła ich przyczyny może zająć sporo czasu.
Symptomy, które powinny skłonić Cię do wykonania badań laboratoryjnych to:
???? permanentne zmęczenie,
???? zwiększona nerwowość,
????‍♀️ pogorszenie stanu włosów i paznokci,
⚖️ nagła utrata wagi lub przybranie na wadze,
???? zaparcia lub biegunki.
Wyniki badań laboratoryjnych warto skonsultować z endokrynologiem, który zaproponuje odpowiednie leczenie i będzie czuwał nad zdrowiem hormonalnym, a co za tym idzie lepszym komfortem życia.
Zapraszamy do naszego punktu pobrań i na konsultacje do endokrynologa, dr n. med. Ewy Cyrańskiej-Chyrek.

ZDROWY STYL ŻYCIA 

Zdrowie to po(D)stawa!

????????Postaw na ruch i zdrowe odżywianie❕️
▶️Bo zdrowie to po(D)stawa????⚕️
✔️Ile chorób i dolegliwości można byłoby wymazać na stałe z listy skarg pacjentów w gabinecie lekarskim i fizjoterapeutycznym, gdyby każdy z nas zaprzyjaźniłby się na co dzień z aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem? Zapewne mnóstwo!
????Postawa odpowiedzialności za własne zdrowie i mądre podejście do swojego ciała to podstawa.
Postaw więc na ruch i zdrowe odżywianie. Ruszaj się, jedz zdrowo i ciesz się zdrowiem ????????????
????Nasi fizjoterapeuci i dietetycy Ci w tym pomogą.

FIZJOTERAPIA ESTETYCZNA

Fala uderzeniowa - metoda modelująca ciało o uderzającym efekcie 😉

mgr Weronika Nitecka

fizjoterapeuta

Czy wiedziałeś, że fala uderzeniowa nie tylko pomaga w rehabilitacji, lecząc przewlekły ból, stany zapalne i urazy, ale także jest skutecznym narzędziem w medycynie estetycznej? Jest to nowoczesna technika fizykoterapii, która wspomaga leczenie urazów mięśniowo-szkieletowych, dolegliwości bólowych i stanów zapalnych ścięgien.

A jak działa ta fala uderzeniowa? Jest to fala akustyczna, która wnika głęboko w tkanki, powodując tymczasowe zaburzenie ciśnienia. To działanie przynosi ulgę w bólu, rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie krwi i metabolizm komórek w obszarze leczonym, a także zwiększa produkcję kolagenu. Zabieg fali uderzeniowej jest wykonywany w serii kilku zabiegów, z kilkudniowymi odstępami. Jest on bezbolesny, nieinwazyjny, a już po około 3 zabiegach można zauważyć pierwsze efekty.

A teraz przejdźmy do fali uderzeniowej w medycynie estetycznej. Dzięki jej działaniu na poprawę krążenia krwi, elastyczności skóry, napięcia oraz metabolizmu w danym obszarze, a także produkcji kolagenu i udrażnianiu naczyń limfatycznych, może pomóc w redukcji cellulitu, rozstępów i ujędrnianiu skóry.

A czym jest cellulit? To nierównomierne rozłożenie podskórnej tkanki tłuszczowej i zaburzone krążenie płynów w tkankach, które powoduje, że skóra wydaje się pofałdowana i nieelastyczna. Dzięki fali uderzeniowej możemy skutecznie wpływać na te problemy.

Zapraszamy na zabiegi, takie jak fala uderzeniowa, oraz na konsultacje z naszymi fizjoterapeutami. Zadbaj o swoje zdrowie i piękno! Skontaktuj się z nami i umów na wizytę już teraz 🙂

 

BADANIA KRWI LABORATORYJNE I MIKROBIOLOGICZNE - PUNKT POBRAŃ NOVINA

W jaki sposób przygotować się do badania krwi?

Stres związany z koniecznością pobrania krwi w punkcie pobrań to znajoma sytuacja? W tym poście powiemy Ci, jak skrócić wizytę w punkcie pobrań i tym samym skrócić stres.

Na badania przyjdź na czczo (ok. 12 godzin od ostatniego posiłku)

Wieczorem, na dzień przed badaniami, unikaj tłustych i słodkich posiłków oraz alkoholu

Przed badaniem wypij odrobinę wody

Unikaj wysiłku

Jeśli przyjmujesz lekarstwa, poinformuj nas o tym

A poza tym nasze panie pielęgniarki są tak doświadczone, że prawdopodobnie nawet nie poczujesz, że jesteś już po badaniu 😉

W razie pytań lub wątpliwości, jak się przygotowywać do badania, skontaktuj się z nami.

ZAPRASZAMY

FIZJOTERAPIA SPORTOWCÓW

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

mgr Marta Bodzenta

fizjoterapeuta

❗️⚕️Fizjoterapeuta uroginekologiczny radzi:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) u sportowców.

➡️Inkontynencja to sytuacja, w której następuje niekontrolowany, mimowolny wyciek moczu.
W większości przypadków ma on charakter wysiłkowy, czyli podczas kaszlu, dźwigania, nagłej zmiany pozycji czy też podczas aktywności fizycznej. Na WNM bardziej narażone są kobiety. Wiąże się to przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, przebytymi ciążami???????? oraz ze skłonnością genetyczną. Słaba tkanka łączna występująca w dnie miednicy powodować będzie większe ryzyko występowania obniżenia narządów miednicy mniejszej. Bardziej narażone są również osoby, które sport uprawiają zawodowo, dlatego ta grupa powinna w szczególny sposób zadbać o profilaktykę oraz leczenie nietrzymania moczu.

❓️Dlaczego WNM występuje u sportowców ?

✅️Przede wszystkim wiąże się to z fizjologią mięśni dna miednicy.
Podczas aktywności fizycznej dochodzi do zwiększenia ciśnienia śródbrzusznego i aktywacji dna miednicy, w szczególności włókien szybkokurczliwych tzw. fazowych. Wielokrotne powtarzanie czynności wysiłkowej powoduje zmęczenie włókien a co za tym idzie brak odpowiedniej stabilizacji dna miednicy.

✳️ Jeśli lubisz ćwiczyć a występuje u Ciebie nietrzymanie moczu, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Zbyt duży wysiłek lub obciążenie zamień na mniejsze.

✳️ Wyeliminuj podskoki.

✳️ Jeśli wykonujesz ćwiczenia z wykonaniem wzmożonej tłoczni brzusznej czyli tzw. brzuszki, zamień z trenerem na inne ćwiczenie, które również będzie aktywowało mięśnie brzucha.

✳️ Nie wykonuj ćwiczeń na bezdechu! Staraj się oddychać głęboko i regularnie.

✳️ Zgłoś się do fizjoterapeuty uroginekologicznego na dokładną diagnozę oraz ustalenie procesu leczenia - mgr Marta Bodzenta jest do Twojej dyspozycji.

LOGOPEDIA I NEUROLOGOPEDIA
Kiedy do logopedy?
mgr Zofia Kaczmarek
logopeda, neurologopeda

 

Logopedia... Większości społeczeństwa to hasło kojarzy się zapewne z zajęciami dla małych dzieci (najczęściej w przedszkolu lub w szkole podstawowej w klasie 1 – 3), które nie mówią poprawnie „sz” lub „r”. Gdyby jednak ograniczyć pracę logopedy wyłącznie do terapii wymowy w okresie dziecięcym... byłoby to krzywdzące. To trochę tak, jak gdyby ograniczyć zadania kardiologa do diagnozowania zawału.

Logopedia (a zwłaszcza neurologopedia) ma bardzo szeroki obszar działań. Począwszy od okresu noworodkowego, kiedy dziecko ma problemy, na przykład z właściwym ssaniem i połykaniem, poprzez wsparcie malucha gdy mowa rozwija się zbyt wolno (i trzylatek wymawia jedynie pojedyncze słowa). Dalej, w sytuacji gdy mowa dziecka nie rozwija się prawidłowo i pojawiają się „słynne” wady wymowy lub gdy komuś zamarzy się kariera sceniczna i artykulacja musi być idealna (mówimy wówczas o logopedii artystycznej). Logopeda wspiera również dziecko, które ma trudności w nauce albo z przyczyn emocjonalnych nie może mówić, mimo braku uchwytnych przyczyn (mutyzm). Nie można również zapominać o terapii pacjentów z jąkaniem czy wspierania osób z niepełnosprawnością w budowaniu ich systemu językowego, aby jak najlepiej mogły komunikować się ze światem.

U dorosłych, (neuro)logopeda najczęściej jest potrzebny, gdy na skutek różnego rodzaju chorób (najczęściej neurologicznych) lub wypadków komunikacyjnych dochodzi do stopniowego lub gwałtownego rozpadu systemu językowego, jak ma to na przykład miejsce po udarze.

Możemy również mówić o swoistej onkologopedii, która zajmuje się pacjentami z chorobami nowotworowymi. Wreszcie (neuro)logopeda wspiera rodziny i samych pacjentów w ich schyłkowej fazie życia, gdy pojawiają się trudności związane z mową, słuchem, oddychaniem i połykaniem. Zadaniem terapeuty jest wówczas nie tyle usiłowanie cofnięcia zmian, ale jak najdłuższe utrzymanie, na jak najwyższym poziomie komfortu życia pacjenta. Zwłaszcza gdy cierpi on na chorobę Alzheimera, Parkinsona lub demencję.

Jak widać ze wsparcia (neuro)logopedy korzystać można na każdym etapie życia i nie należy ograniczać jego roli wyłącznie do diagnozowania i leczenia niewłaściwej wymowy głosek „s, z, c, dz” ;-). Logopedia łącząc w sobie wiedzę medyczną, psychologiczną, pedagogiczną i lingwistyczną pozwala spojrzeć na pacjenta w całości jego osoby i podchodzić do jego terapii w sposób holistyczny.

Zapraszamy serdecznie na konsultacje z naszą logopedką Zofią Kaczmarek

DIETETYKA I ZDROWY STYL ŻYCIA
Wiosna w kuchni
mgr Monika Rycerz, dietetyk
???? Przesilenie wiosenne jest okresem w roku, kiedy kończy się zima i rozpoczyna wiosna. Temperatura i aura zmieniają się dynamicznie, co sprzyja złemu samopoczuciu u osób wrażliwych na zmiany pogodowe. Możesz odczuwać zmęczenie, bóle głowy, czy też być podatna/y na infekcję wirusową.
JAK WESPRZEĆ ORGANIZM DIETETYCZNIE?
???? Wybieraj produkty sezonowe
???? Wprowadź dużą ilość warzyw i owoców do diety
???? Jedz regularnie każdego dnia
???? Ruszaj się! Polecam Tobie spacery na świeżym powietrzu, jazdę na rowerze, jogę czy delikatny jogging
???? Zadbaj o sen, odpoczynek i regenerację
???? Pij odpowiednią ilość wody
???? Rozsądnie się ubieraj - nie przegrzewaj ani nie wychładzaj organizmu
PRZYKŁADY WIOSENNYCH POSIŁKÓW:
???? Zielone koktajle z warzyw i owoców,
????Zupy np. z botwinki, szczawiu czy warzyw korzeniowych, cebulowa, krem że szparagów
????Ziemniaczki z sałatą w jogurcie i jajem
???? Pieczone szparagi z ulubionymi dodatkami
????Bób z masłem i koperkiem
???? Twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem
????Wiosenne pełnoziarniste kanapki
????Sałatki ze świeżych warzyw
????Desery w postaci sałatek owocowych, ciasta rabarbarowego, marchewkowego czy też ciepłej szarlotki.
Zapraszamy serdecznie do konsultacji z dietetyk Moniką Rycerz
fizjoterapia uroginekologiczna
FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA
Połóg. Czy na pewno to tylko 6 tygodni ?
mgr Marta Bodzenta, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Połóg fizjologiczny jest to okres pierwszych 6 tygodni po porodzie. W tym czasie dochodzi do cofania się zmian powstałych w organizmie kobiety w trakcie ciąży.
Następuje również gwałtowny wzrost prolaktyny, która odpowiedzialna jest za proces laktacji.????
Po zakończeniu połogu kobieta udaje się do lekarza, celem kontroli. Ale czy samo obkurczenie się macicy to już koniec całego procesu ?
Niestety nie.
Wg fizjoterapeutów i wiedzy na temat fizjologii kobiet, połóg to czas powrotu ciała kobiety do stanu sprzed ciąży.
Tak więc czy już po sześciu tygodniach czułaś się tak świetnie jak przez zajściem w ciąże ? Myślę, że większość z nas NIE...
Zatem, co możemy oznaczyć pod pojęciem połóg ?
Oprócz obkurczenia macicy to również zmiany dotyczące:
????układu narządów rodnych (ich ewentualne obniżenie, uszkodzenie)
????postawy ciała ( zwiększona ruchomość stawów oraz zwiększenie krzywizn kręgosłupa)
????blizny (po CC oraz po nacięciu/pęknięciu krocza)
????siły mięśniowej
????ogólnego samopoczucia
????czucia swojego ciała (zwłaszcza po CC)
????występowania dolegliwości bólowych
????kondycji
????stabilizacji hormonalnej
????wyglądu ciała
????stanu psychicznego ( baby blues, depresja poporodowa)
Jak widać połóg dotyczy całego organizmu, również sfery emocjonalnej.
Z pewnością każda z nas będzie w stanie opisać swoje odczucia, które występowały w połogu. Pacjentki bardzo często mówią, że jest to dla nich bardzo trudny czas, i nie spodziewały się aż takich zmian. Zatem, czy można przygotować się do połogu?
Po części TAK????
udaj się do fizjoterapeuty uroginekologicznego ????
znajdź dobry poradnik- poczytaj jak przebiega okres połogu i czego możesz się spodziewać
zapytaj swoją położną lub w szkole rodzenia
porozmawiaj z lekarzem
W jaki sposób fizjoterapia uroginekologiczna pomoże Tobie przygotować się do połogu i kiedy przyjść na taką wizytę?
Na pierwszą wizytę najlepiej udać się jeszcze w trakcie ciąży. Jako przyszła mama, dowiesz się jakie ćwiczenia możesz wykonywać, będąc jeszcze w szpitalu. Jakie nawyki mogą być niekorzystne dla Twojego organizmu, a jakie wspomogą proces regeneracji.
Kolejna wizyta powinna odbyć się w gabinecie. Jeśli Cię coś niepokoi, może ona odbyć się już dwa tygodnie po porodzie. A gdy Twój połóg przebiega prawidłowo, wizyta zalecana jest po sześciu tygodniach.
Nie warto również wizyty kontrolnej odkładać na późniejszy okres. Najlepszy czas, kiedy nasz organizm regeneruje się, to pierwszy rok po porodzie.
Co obejmuje fizjoterapia w połogu i jaki jest jej cel?
????badanie powłok brzusznych przy pomocy USG
????badanie dna miednicy - dopochwowe, oraz przy pomocy USG
????omówienie prawidłowych nawyków
????ocenę, korektę i naukę prawidłowej postawy ciała
????dobór odpowiednich ćwiczeń
????aktywacja mięśni brzucha, mięśni dna miednicy oraz przepony
????mobilizację blizny
Celem fizjoterapii jest wspomaganie fizjologicznego procesu połogu, tak aby był on dla kobiety jak najmniejszym obciążeniem.
Należy pamiętać, że zbyt wczesny powrót do aktywności fizycznej może przynieść niekorzystne skutki dla naszego organizmu, który po ciąży oraz porodzie jest mocno osłabiony. Dlatego warto przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na regenerację.
Jeśli masz pytania - zapraszamy na wizytę do Marty Bodzenty, naszej fizjoterapeutki uroginekologicznej.
fizjoterapia uroginekologiczna

FIZJOTERAPIA ORTOPEDYCZNA

Stabilność stawu kolanowego

mgr Magdalena Grynia, fizjoterapeutka ortopedyczna

✅W naszym ciele rozróżniamy dwie grupy struktur odpowiadających za stabilizację. Pierwszą z nich stanowią stabilizatory czynne, którymi są mięśnie, umożliwiające ruchy w stawie. Drugą grupę stanowią natomiast bierne stabilizatory, do których należą torebka stawowa, powięź, więzadła czy w przypadku stawu kolanowego łąkotki.
✅Urazy biernych stabilizatorów takich jak więzadła, łąkotki, mogą prowadzić do mechanicznej niestabilności stawu kolanowego. Opcje leczenia są dwie w zależności od rozległości urazu, trybu życia i dodatkowych aktywności pacjenta. Decyzja ta jest podejmowana przez lekarza prowadzącego. Zarówno w ramach leczenia zachowawczego jak i po zabiegu operacyjnym ważne jest przywrócenie prawidłowego czucia głębokiego oraz prawidłowej postawy i wzorca ruchowego. Możemy to uzyskać dzięki treningowi stabilizacji. Poprawia on również wytrzymałość mięśni.
✅Stabilność pojedynczej kończyny dolnej jest niezbędna przy wielu czynnościach życia codziennego oraz umiejętnościach związanych ze sportem.
✅Oczywiście musimy pamiętać, że stabilizacja to jedna z kilku wartości do wypracowania po urazach, ponieważ równie istotne jest uzyskanie prawidłowego zakresu ruchu w stawie (w zasadzie najważniejsze na początku), zbudowanie siły i wytrzymałości mięśniowej a także przywrócenie prawidłowej elastyczności mięśni.
❓⁉️Przygotowujesz się do zabiegu lub jesteś już po? A może doznałeś urazu i ciężko Tobie wrócić do sprawności? Czy po prostu chcesz wzmocnić swoje ciało?
➡️Zapraszamy do Gabinetów Medycznych Novina, gdzie z naszymi fizjoterapeutami popracujecie nad uzyskaniem pełnej sprawności.
fizjoterapia ortopedyczna
Novina

Godziny otwarcia

pon. - pt 8.00 - 20.00
sob. 10.00 - 14.00

Wczytywanie…