FIZJOTERAPIA, MEDYCYNA I NIE TYLKO… 🙂
BADANIA KRWI LABORATORYJNE I MIKROBIOLOGICZNE - PUNKT POBRAŃ NOVINA
W jaki sposób przygotować się do badania krwi?
Stres związany z koniecznością pobrania krwi w punkcie pobrań to znajoma sytuacja? W tym poście powiemy Ci, jak skrócić wizytę w punkcie pobrań i tym samym skrócić stres.
Na badania przyjdź na czczo (ok. 12 godzin od ostatniego posiłku)
Wieczorem, na dzień przed badaniami, unikaj tłustych i słodkich posiłków oraz alkoholu
Przed badaniem wypij odrobinę wody
Unikaj wysiłku
Jeśli przyjmujesz lekarstwa, poinformuj nas o tym
A poza tym nasze panie pielęgniarki są tak doświadczone, że prawdopodobnie nawet nie poczujesz, że jesteś już po badaniu 😉
W razie pytań lub wątpliwości, jak się przygotowywać do badania, skontaktuj się z nami.
ZAPRASZAMY
FIZJOTERAPIA SPORTOWCÓW
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
mgr Marta Bodzenta
fizjoterapeuta
❗️⚕️Fizjoterapeuta uroginekologiczny radzi:
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) u sportowców.
➡️Inkontynencja to sytuacja, w której następuje niekontrolowany, mimowolny wyciek moczu.
W większości przypadków ma on charakter wysiłkowy, czyli podczas kaszlu, dźwigania, nagłej zmiany pozycji czy też podczas aktywności fizycznej. Na WNM bardziej narażone są kobiety. Wiąże się to przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, przebytymi ciążami???????? oraz ze skłonnością genetyczną. Słaba tkanka łączna występująca w dnie miednicy powodować będzie większe ryzyko występowania obniżenia narządów miednicy mniejszej. Bardziej narażone są również osoby, które sport uprawiają zawodowo, dlatego ta grupa powinna w szczególny sposób zadbać o profilaktykę oraz leczenie nietrzymania moczu.
❓️Dlaczego WNM występuje u sportowców ?
✅️Przede wszystkim wiąże się to z fizjologią mięśni dna miednicy.
Podczas aktywności fizycznej dochodzi do zwiększenia ciśnienia śródbrzusznego i aktywacji dna miednicy, w szczególności włókien szybkokurczliwych tzw. fazowych. Wielokrotne powtarzanie czynności wysiłkowej powoduje zmęczenie włókien a co za tym idzie brak odpowiedniej stabilizacji dna miednicy.
✳️ Jeśli lubisz ćwiczyć a występuje u Ciebie nietrzymanie moczu, nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Zbyt duży wysiłek lub obciążenie zamień na mniejsze.
✳️ Wyeliminuj podskoki.
✳️ Jeśli wykonujesz ćwiczenia z wykonaniem wzmożonej tłoczni brzusznej czyli tzw. brzuszki, zamień z trenerem na inne ćwiczenie, które również będzie aktywowało mięśnie brzucha.
✳️ Nie wykonuj ćwiczeń na bezdechu! Staraj się oddychać głęboko i regularnie.
✳️ Zgłoś się do fizjoterapeuty uroginekologicznego na dokładną diagnozę oraz ustalenie procesu leczenia - mgr Marta Bodzenta jest do Twojej dyspozycji.

Logopedia... Większości społeczeństwa to hasło kojarzy się zapewne z zajęciami dla małych dzieci (najczęściej w przedszkolu lub w szkole podstawowej w klasie 1 – 3), które nie mówią poprawnie „sz” lub „r”. Gdyby jednak ograniczyć pracę logopedy wyłącznie do terapii wymowy w okresie dziecięcym... byłoby to krzywdzące. To trochę tak, jak gdyby ograniczyć zadania kardiologa do diagnozowania zawału.
Logopedia (a zwłaszcza neurologopedia) ma bardzo szeroki obszar działań. Począwszy od okresu noworodkowego, kiedy dziecko ma problemy, na przykład z właściwym ssaniem i połykaniem, poprzez wsparcie malucha gdy mowa rozwija się zbyt wolno (i trzylatek wymawia jedynie pojedyncze słowa). Dalej, w sytuacji gdy mowa dziecka nie rozwija się prawidłowo i pojawiają się „słynne” wady wymowy lub gdy komuś zamarzy się kariera sceniczna i artykulacja musi być idealna (mówimy wówczas o logopedii artystycznej). Logopeda wspiera również dziecko, które ma trudności w nauce albo z przyczyn emocjonalnych nie może mówić, mimo braku uchwytnych przyczyn (mutyzm). Nie można również zapominać o terapii pacjentów z jąkaniem czy wspierania osób z niepełnosprawnością w budowaniu ich systemu językowego, aby jak najlepiej mogły komunikować się ze światem.
U dorosłych, (neuro)logopeda najczęściej jest potrzebny, gdy na skutek różnego rodzaju chorób (najczęściej neurologicznych) lub wypadków komunikacyjnych dochodzi do stopniowego lub gwałtownego rozpadu systemu językowego, jak ma to na przykład miejsce po udarze.
Możemy również mówić o swoistej onkologopedii, która zajmuje się pacjentami z chorobami nowotworowymi. Wreszcie (neuro)logopeda wspiera rodziny i samych pacjentów w ich schyłkowej fazie życia, gdy pojawiają się trudności związane z mową, słuchem, oddychaniem i połykaniem. Zadaniem terapeuty jest wówczas nie tyle usiłowanie cofnięcia zmian, ale jak najdłuższe utrzymanie, na jak najwyższym poziomie komfortu życia pacjenta. Zwłaszcza gdy cierpi on na chorobę Alzheimera, Parkinsona lub demencję.
Jak widać ze wsparcia (neuro)logopedy korzystać można na każdym etapie życia i nie należy ograniczać jego roli wyłącznie do diagnozowania i leczenia niewłaściwej wymowy głosek „s, z, c, dz” ;-). Logopedia łącząc w sobie wiedzę medyczną, psychologiczną, pedagogiczną i lingwistyczną pozwala spojrzeć na pacjenta w całości jego osoby i podchodzić do jego terapii w sposób holistyczny.
Zapraszamy serdecznie na konsultacje z naszą logopedką Zofią Kaczmarek









































FIZJOTERAPIA ORTOPEDYCZNA
Stabilność stawu kolanowego
mgr Magdalena Grynia, fizjoterapeutka ortopedyczna









Godziny otwarcia
pon. - pt 8.00 - 20.00
sob. 10.00 - 14.00
Masz pytanie?
Zadzwoń:
61 841 11 00, 665 505 606