ZAPRASZAMY NA KONSULTACJĘ FIZJOTERAPEUTYCZNĄ,
na której po szczegółowym badaniu funkcjonalnym i uwzględniając wszystkie wskazania i przeciwwskazania doradzimy Tobie, jaki rodzaj terapii jest dla Ciebie najlepszy.
Celem nadrzędnym terapii indywidualnej (terapii manualnej, kinezyterapii, gimnastyki leczniczej, ćwiczeń usprawniających) jest przywrócenie maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej.
W Gabinetach Medycznych Novina Poznań prowadzimy kompleksową rehabilitację:
- kręgosłupa,
- barku, stawu łokciowego i ręki,
- stawu biodrowego i miednicy,
- stawu kolanowego,
- stopy, stawu skokowego, ścięgna Achillesa,
- narządu żucia, stawów skroniowo-żuchwowych,
- tkanek miękkich, blizn,
- schorzeń neurologicznych,
- udarów, stwardnienia rozsianego, niedowładów,
- szumów usznych, zaburzeń równowagi,
- kobiet w ciąży i młodych mam,
- modelującą ciało.

Aby terapia tych problemów medycznych była jak najbardziej efektywna, poza studiami na renomowanych uczelniach, ukończyliśmy specjalistyczne kursy oraz szkolenia zawodowe i wykorzystujemy następujące metody:
Terapia manualna jest szczególnie polecana dla osób z bólami kręgosłupa lub stawów oraz mierzącymi się z przewlekłym stresem. Jej podstawową zaletą jest bezpieczne działanie terapeutyczne, które w sposób szybki eliminuje zaburzenia stawowe i znacznie poprawia funkcjonowanie narządu ruchu. Na podstawie specyficznych technik palpacyjnych najpierw diagnozuje się bowiem problem, aby następnie przejść do terapii składającej się w zależności od potrzeb z manipulacji, mobilizacji, kompresji czy trakcji wykonywanych w okolicy, która generuje dolegliwości bólowe. Stosowane w terapii manualnej efektywne techniki pozwalają na skuteczne i holistyczne przeprowadzenie usprawniania. Terapeuci Gabinetów Medycznych Novina stosują m.in.:
- Ortopedyczną Terapię Manualną wg koncepcji Kaltenborna-Evjenth’a,
- Manipulacje krótkodźwigniowe HVLA,
- Suche igłowanie, igłoterapię,
- Pinoterapię,
- Terapię Manualną Holistyczną Rakowskiego,
- Techniki Energetyzacji Mięśni,
- Anatomy Trains,
- FDM (Fascial Distortion Model),
- Masaż głęboki,
- Mobilizacje tkanek miękkich,
- Neuromobilizacje,
- Terapię punktów spustowych,
- Flossing, trening okluzyjny,
- Mięśniowo-powięziowe rozluźnianie i in.
Dzięki tym metodom w ciągu zaledwie kilku spotkań terapeutycznych można znacznie złagodzić ból, a następnie całkowicie go usunąć! W ramach tej terapii przeprowadzamy również instruktaż autoterapii tak, aby w przyszłości Pacjent mógł samodzielnie poradzić sobie z ewentualnymi dolegliwościami.
Terapia manualna skutecznie leczy między innymi:
- Bóle stawów kręgosłupa i kończyn,
- Bóle karku i krzyża,
- Rwę kulszową, rwę barkową,
- Zablokowane stawy,
- Urazy sportowe,
- Schorzenia kończyn górnych i dolnych,
- Wady postawy (np. skoliozy),
- Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych,
- Zaburzenia snu,
- Odkręgosłupowe bóle głowy i in.
Koncepcja PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) to metoda indywidualnej pracy z Pacjentem z wykorzystaniem – w zależności od potrzeb – technik uczących ruchu i koordynacji, stabilizujących, rozluźniających, mobilizujących, czy też przeciwbólowych. Terapeuta stymuluje podczas terapii silne i zdrowe regiony ciała Pacjenta, uwzględniając zawsze jego największe funkcjonalne deficyty. Co bardzo ważne w tej metodzie – praca z Pacjentem jest zawsze indywidualna i bezbolesna.
Wskazania obejmują:
- Stany po udarach, wylewach,
- Niedowłady i porażenia kończyn,
- Pourazowe niestabilności stawowe, uszkodzenia więzadeł,
- Przykurcze mięśniowe,
- Stwardnienie rozsiane (SM),
- Mózgowe porażenie dziecięce (MPD),
- Skoliozy i in.
Igłoterapia, suche igłowanie (ang. the Dry Needling) to metoda polegająca na wkłuwaniu tzw. suchych igieł w powięziowo-mięśniowe punkty bólowe. Jej główną zaletą jest szybka eliminacja dolegliwości bólowych, dyskomfortów stawowych oraz nadmiernego napięcia mięśni. Jest doskonałym i bezpiecznym uzupełnieniem terapii manualnej.
Igłoterapię polecamy dla osób z:
- Bólami kręgosłupa,
- Chronicznym przemęczeniem, stresem,
- Bólami głowy różnego pochodzenia,
- Stanami z przeciążeniem stawów i mięśni,
- Po urazach sportowych,
- MPS – zespołem bólu mięśniowo-powięziowego.
Pinoterapia, czy też pinopresura, to metoda terapii oparta na odruchowych reakcjach organizmu na stymulację oraz wykorzystująca zdolności tkanek do autoregeneracji. W tym celu stosuje się tzw. piny, klawiki czy katy, którymi fizjoterapeuta uciska wybrane miejsca na ciele pacjenta.
Ma ona zastosowanie jako uzupełnienie terapii manualnej w następujących problemach terapeutycznych:
- urazy sportowe,
- nadmierne napięcie mięśniowe lub nerwowe,
- niedoczulica,
- bóle mięśniowe, stawowe, powięziowe,
- bóle kręgosłupa,
- stany przeciążeniowe układu ruchu.
Trening funkcjonalny stanowi niezbędną składową rehabilitacji. Dzięki wyposażeniu naszej sali w nowoczesną dwupłytową platformę dynamograficzną oferujemy naszym Pacjentom możliwość szczegółowej diagnostyki oraz treningu koordynacji nerwowo-mięśniowej, dystrybucji obciążenia i równowagi. Platforma dynamograficzna jest pomocna w przypadku różnorodnych dysfunkcji układu ruchu o podłożu ortopedycznym, neurologicznym, sportowym i urazowym oraz w rehabilitacji neurologicznej dzieci i młodzieży. Biofeedback w postaci gier wideo podczas testów i ćwiczeń umożliwia wypracowanie prawidłowego dociążania stóp, przenoszenia ciężaru ciała, stabilizacji miednicy, a także uaktywnianie słabszej połowy ciała – zawsze z możliwością dopasowywania ćwiczeń do aktualnych potrzeb ćwiczącego. Ta atrakcyjna i efektywna forma treningu jest więc doskonałym uzupełnieniem tradycyjnej terapii indywidualnej.
Trening funkcjonalny z powodzeniem stosuje się w przypadku:
- Stanów po urazach i operacjach kończyn dolnych,
- Wad postawy,
- U osób po udarach, wylewach,
- Jako przygotowanie i uzupełnienie treningu sportowego i in.
Trening propriocepcji i stabilizacyjny to ćwiczenia indywidualne, podczas których często stosujemy najwyższej jakości urządzenia rehabilitacyjne, takie jak platforma dynamograficzna, rotory, taśmy, piłki, dyski stabilizacyjne, trenery równowagi i inne. Włączenie odpowiednich ćwiczeń mięśni głębokich (core stability) sprzyja nie tylko zrównoważeniu napięcia mięśniowego, ale także rozluźnianiu mięśni i przywracaniu ich funkcji i stabilności. Pozwala także pracować nad równowagą i koordynacją oraz poprawą czucia głębokiego, co zapobiega dalszym urazom. Zastosowanie jest bardzo szerokie i dotyczy właściwie każdego problemu rehabilitacyjnego.
Niektóre wskazania:
- Bóle stawów kręgosłupa i kończyn,
- Schorzenia kończyn górnych i dolnych,
- Wady postawy (np. skoliozy),
- Stany pourazowe (np. nawykowe skręcenia, zwichnięcia, zerwania więzadeł, naderwania mięśni),
- Stany przeciążeniowe i in.
Kompleksowa terapia wad postawy oraz skolioz to połączenie różnych metod fizjoterapeutycznych, których nadrzędnym celem jest zmniejszenie istniejącej wady postawy i jej skutków oraz profilaktyka jej rozwoju. Niezależnie od stosowanych technik korekta postawy ciała koncentruje się na pracy nad prawidłową funkcją mięśni przykręgosłupowych oraz poprawieniu mechaniki oddychania. Terapeuta edukuje również Pacjenta w zakresie prawidłowych nawyków ruchowych jak i zasad autokorekcji.
Wskazania:
- Skoliozy,
- Plecy okrągłe, wklęsłe, wypukłe,
- Płaskostopie poprzeczne i podłużne,
- Wady stóp,
- Hiperlordoza, zmniejszona lordoza lędźwiowa lub szyjna,
- Wady klatki piersiowej i in.
To propozycja dla osób chcących ćwiczyć samodzielnie w domu, a które potrzebują wskazówek, jak to robić prawidłowo oraz bezpiecznie. Każdy instruktaż jest przygotowany przez nas indywidualnie dla Pacjenta, przy uwzględnieniu jego możliwości ruchowych i aktualnych potrzeb terapeutycznych. Taki opracowany zestaw ćwiczeń i zaleceń jest najpierw przetrenowany na sesji wspólnie z terapeutą, a następnie trafia do rąk Pacjenta w formie graficznej, by wspomagać pamięć i motywować do autoterapii.
Kinesiotaping (kinesiology taping), tapy typu cross (plastry krzyżowe) i taping sportowy to doskonałe uzupełnienie terapii indywidualnej oraz masażu. Wykorzystują one specjalistyczne plastry („tejpy”) aby aktywować naturalne zdolności organizmu do samoleczenia. W zależności od wybranej aplikacji oddziaływają na mięśnie, powięź, stawy, układ limfatyczny i nerwowy. Efektem tej terapii, poza oczywistym działaniem przeciwbólowym i regeneracyjnym, jest także zmniejszenie obrzęków limfatycznych oraz korygowanie niewłaściwej pozycji stawu. Kinesiotaping oraz taping sportowy mają zastosowanie głównie w fizjoterapii sportowej i pourazowej.
Kinesiotaping stosuje się u osób z:
- Bólami kręgosłupa,
- Bólami stawów (np. dolegliwości ze strony stawu kolanowego, barkowego, nadgarstka, łokieć tenisisty, ostroga piętowa),
- Stanami po skręceniach i zwichnięciach stawów,
- Obrzękami, bliznami,
- Niestabilnością stawów,
- Uszkodzeniami mięśni i więzadeł,
- Po urazach i operacjach np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych i in.
Flossing to metoda fizjoterapeutyczna wykorzystująca zjawisko okluzji, czyli zamknięcia światła naczynia krwionośnego przy pomocy taśmy tzw. ‘floss band’. Aplikację kompresyjną tej taśmy dookoła problematycznej okolicy ciała łączy się często z pasywnym lub aktywnym ruchem. Dzięki temu następuje poprawa ruchomości stawowej, a także eliminacja bólu i obrzęku. Flossing stosowany jest głównie wspomagająco w:
- ostrych i podostrych stanach urazowych,
- stanach pooperacyjnych,
- stanach przeciążeniowych stawów,
- regeneracji struktur powięziowo-mięśniowych i in.
Umów się już dziś na wizytę
Formularz rejestracji